top of page

Jak vybrat ideální oblečení pro focení: Tipy od profesionální fotografky

Fotografie jsou nejen záznamem okamžiku, ale i formou sebevyjádření. Při přípravě na focení je výběr správného oblečení klíčovým prvkem pro dosažení dokonalých snímků. Jak tedy vybrat oblečení, které nejen zdůrazní vaši osobnost, ale i vytvoří harmonii na fotografii? Zde je pár mých tipů:


1. Jaké barvy zvolit?

Vyhněte se příliš výrazným vzorům a neonovým barvám, které mohou odvést pozornost od Vás jakožto hlavního motivu. Volte spíše neutrální, pastelové barvy, které spolu ladí a doplňují se. V ateliéru se můžete převléci, vezměte více kousků z šatníků a společně vybereme to nejlepší.

Přípravu na focení v ateliéru vám chci co nejvíce zpříjemnit. Mám k dispozici vertikální žehličku, kterou můžete využít pro rychlé vyhlazení lehkých pomačkání oděvu. Zrcadlo je také samozřejmostí.


Světlé barvy krásně rozzáří tvář, v kombinaci bílé s hnědou, béžovou budou fotky působit jemným dojmem.

Pokud bude focení probíhat venku, vyhněte se prosím oblečení, které může splývat s pozadím.


Těhotenského focení:

 • nabízím možnost si u mě zapůjčit luxusní těhotenské šaty v různých barvách (bílá, bordó, světle modrá, béžová, hnědá, růžová, meruňková...), velikost S, M, L.

 • Doporučuji tělové spodní prádlo, ať nikde na fotkách neprosvítá.

 • Netěhotenské rifle doplněné bílou košilí nebo trikem, halenkou, tak aby vyniklo bříško. Ostatním členům rodiny prosím přibalte také košili, rifle, hnědé/tmavé kalhoty, trika, košile bez výrazných potisků.

 • Fotku z ultrazvuku, body, botičky, dudlík, cokoli co máte pro miminko připravené a chcete mít zakomponované ve fotce.


Rodinné focení:

Při přípravě na rodinné focení je výběr barev klíčovým prvkem pro vytvoření dojemné a vkusné atmosféry. Zde je několik tipů, jak elegantně zkombinovat barvy a doplňky pro muže, ženy a děti:


Základní barva:

 • Bílá: Skvělá volba pro základní barvu, která vytvoří jednotný a svěží vzhled.

Kombinace pro ženu:

 • Hnědá: Zvolte hnědé doplňky, jako je opasek, klobouk nebo boty, abyste dodali teplý a přirozený nádech.

 • Světlé odstíny: Můžete přidat světlé odstíny jako světle modrou, meruňkovou nebo světle růžovou pro ženský a jemný vzhled.

Kombinace pro muže:

 • Hnědý opasek: Hnědý opasek může být skvělým spojovacím prvkem, který přidává dojem elegance.

 • Kontrastní barvy: Pro mužský vzhled můžete zvolit kontrastní barvy, například tmavě modrou nebo zelenou. Pokud to jde, vyhněte se prosím černé.

Kombinace pro děti:

 • Barvy podle věku: Pro nejmenší členy rodiny můžete zvolit pastelové a světlé barvy.

 • Shodné doplňky: Kšiltovky nejsou úplně ideální, vrhají stín do obličeje. Kloboučky volte prosím tak, aby moc nestínily tvář dětí. V ateliéru mám k dispozici pár dětských a pánských bekovek, béžové kšandy a zlatého motýlka pro tatínka a syny.

Tipy pro kombinaci:

 • Jednotný styl: I když nejste všichni oblečeni ve stejné barvě, držte se jednotného stylu – buďte to elegantní, sportovní nebo ležérní. U těhotenského focení ke krásným šatům volte pro muže spíše světlou košili, hnědé kalhoty.

Kombinace bílé s hnědou a světlými odstíny přidá rodinným fotografiím dojem tepla a elegance. Nezapomeňte na pohodlnost a individualitu každého člena rodiny.


2. Přizpůsobte oblečení stylu fotografií

Pokud chcete fotografie spíše ve stylu elegantní a formální, vyberte si oblečení, které reflektuje tuto atmosféru. Naopak, u volnějších a spontánních fotografií si můžete dovolit odvážnější a pestré kombinace. V případě business portrétů je ideální košile, sako, halenka, šaty. Dámské sáčko krásně vyrýsuje postavu. Těhotenské focení - pokud si budete půjčovat těhotenské šaty na focení, pak partnerům přibalte prosím světlou košili, hnědé/šedé nebo tmavé kalhoty. Jak už bylo řečeno, rifle a bílá košile či triko k těhotenskému focení také patří :)


3. Podtrhněte svou osobnost

Oblečení by mělo být prodloužením vaší osobnosti. Pokud jste kreativní a originální, nebojte se experimentovat s různými styly. Důležité je, abyste se cítili pohodlně a sebejistě.


4. Detaily

Drobnosti, jako jsou šperky, šály nebo klobouky, mohou přidat na fotografiích zajímavý prvek. Avšak buďte opatrní, aby tyto doplňky neodváděly moc pozornost.


5. Připravte se na případné změny počasí

Pokud plánujete venkovní focení, zahrňte do svého outfitu vrstvy, které můžete přidat nebo ubrat podle potřeby. To vám umožní přizpůsobit se rychlejším změnám počasí.


6. Zahrnutí osobního dotyku: Koníčky a Profese

Pokud máte v životě nějaký zajímavý koníček nebo poutavou profesi, můžete tuto unikátní stránku své osobnosti zvýraznit i ve svých fotografiích. To může být skvělý způsob, jak dát snímkům osobní rozměr. Například, při focení s miminkem může být skvělým prvkem hasičská nebo motorkářská helma.

Pro brandovou fotografii je možné ještě více zdůraznit vaše podnikání nebo budoucí podnikatelské plány. Předem mi dejte vědět, v jaké oblasti působíte, nebo kam směřujete. Tím můžeme společně doladit detaily focení, abychom dosáhli optimálního výsledku, který bude korespondovat s vaším profesním zaměřením.


Pokud tedy máte nějaký osobní příběh, který byste chtěli sdílet skrze fotografie, neváhejte mi o něm napsat dopředu. Vaše osobní prvky mohou být klíčem k unikátním a výjimečným snímkům.

Nejlepší příspěvky
Zkuste to později
Až budou příspěvky zveřejněny, uvidíte je zde.
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page